Skaling - co to takiego?


Dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko codzienne szczotkowanie zębów. Wystrzeganie się używek, właściwa dieta i przede wszystkim regularne wizyty u stomatologa to podstawa, jeśli zależy nam na utrzymaniu pięknego, białego uśmiechu. Czasem jednak zaniedbania zmuszają nas do zdecydowania się na odpowiedni krok. Skaling jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów dentystycznych i pozwala poprawić stan swojego uzębienia. Na czym dokładnie polega?

Co to znaczy skaling?

Nawet ci, którzy namiętnie szczotkują zęby rano i wieczorem są narażeni na ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego. Na naszych zębach powstaje miękki osad, który gdy nie zostanie usunięty, zaczyna twardnieć i zamienia się w płytkę nazębną. Płytka pozostawiona sama sobie w końcu zamienia się w kamień, który prowadzić może do poważnych chorób zębów i dziąseł. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie usunąć kamienia na zębach – musi to zrobić specjalista stomatolog lub higienistka stomatologiczna. Kiedy więc zauważamy między swoimi zębami biały lub żółty osad, a kolejne mycie nie daje efektów, konieczna może być wizyta w gabinecie dentystycznym i skaling. 

Dobrze więc, co to znaczy skaling? Zabieg ten polega na usunięciu z powierzchni zębów zalegającego kamienia nazębnego. Podczas skalingu stosuje się różne metody i często przeprowadza się dodatkowe zabiegi, na przykład piaskowanie zębów, aby efekty były jak najlepsze i utrzymywały się jak najdłużej. Metody stosowane podczas zabiegu skalingu to między innymi: popularna metoda ultradźwiękowa, w której stomatolog usuwa kamień dzięki specjalnemu urządzeniu emitującemu fale ultradźwiękowe, usunięcie kamienia za pomocą frezowania, nowoczesna metoda laserowa. W zależności od miejsca, w którym osadza się kamień, skaling dzielimy na skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy.

Kiedy zdecydować się na skaling?

Zaleca się, aby dokonywać zabiegu skalingu systematycznie, najlepiej raz do roku. Jeśli pozwolimy kamieniowi nazębnemu się rozwijać, prowadzić to może między innymi do próchnicy zębów, powstawania ubytków, krwawienia dziąseł czy nawet paradontozy, która często kończy się utratą zębów. 

Palacze lub miłośnicy kawy i herbaty są nawet bardziej narażeni na powstawanie kamienia nazębnego i powinni regularnie uczęszczać na skaling zębów nawet co pół roku. Profilaktyczny, coroczny skaling powinien pomóc nam w walce z kamieniem nazębnym, jeśli jednak zauważymy u siebie wcześniej wspominany osad, warto umówić się na kolejną wizytę. Skaling to zabieg bezbolesny, jeśli jednak pacjent ma wyjątkowo wrażliwe uzębienie bądź odsłonięte szyjki zębowe dla maksymalnego komfortu stosowanie jest znieczulenie miejscowe. Przeciwwskazania do skalingu, które wymagają wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem to między innymi: chorowanie na osteoporozę, chorowanie na cukrzycę, posiadanie rozrusznika serca bądź starszego implantu słuchowego. Kobiety w ciąży również powinny zachować ostrożność.

Zalecenia po skalingu 

Najważniejszym jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez co najmniej godzinę bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu. Jeśli pacjent czuje pragnienie, powinien ograniczyć się do picia wody. Dodatkowe zalecenia po skalingu to stosowanie przez kolejne 24 godziny „białej diety”, czyli jadłospisu wyłączającego pokarm i napoje mogące wywoływać przebarwienia na zębach. Lepiej więc na chwilę zrezygnować z kawy i herbaty, czerwonego wina, coca-coli, marchewek, pomidorów, papryki, borówek, jagód i buraków.