Czym jest piaskowanie zębów? Jakie daje efekty?


Czyszczenie naszych zębów to nie tylko regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznych oraz częste stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Profesjonalna pielęgnacja powinna obejmować również piaskowanie zębów, o którym niestety bardzo mało osób ma pojęcie. Na czym polega ten zabieg? Jakie korzyści nam daje? 

Piaskowanie zębów – na czym polega? 

Piaskowanie zębów przeprowadza się za pomocą specjalnego narzędzia – stomatologicznej piaskarki. Z urządzenia wydobywa się pod dopasowanym ciśnieniem strumień wody, zawierający w swoim składzie drobiny czyszczące takie jak wodorowęglan sodu, a także inne składniki oraz pęcherzyki powietrza. To właśnie dzięki tym substancjom z łatwością można dotrzeć do przestrzeni między zębami – nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.  

Przebieg zabiegu jest następujący:

  • Lekarz stomatolog dokładnie ocenia stan jamy ustnej, wybiera odpowiednie narzędzia i środek do piaskowania.

  • Następnie zabezpiecza dziąsła specjalnym żelem lub papierem, aby uniknąć podrażnienia.

  • Kolejny krokiem jest już piaskowanie. Dentysta używa piaskarki i usuwa przebarwienia oraz różnego rodzaju osady. 

  • Po skończonym zabiegu zęby są płukane specjalnym roztworem, aby usunąć pozostałości piasku i środka do piaskowania. 

  • Czas na końcowe sprawdzenie. Stomatolog dokładnie sprawdza efekty piaskowania i wykonuje dodatkowe polerowanie i fluoryzację.

 

Piaskowanie zębów – jakie efekty możemy uzyskać? 

Po piaskowaniu zębów można uzyskać następujące efekty:

  • Lepszą estetykę i poprawę higieny jamy ustnej. Piaskowanie usuwa przebarwienia i osady, co pozwala na uzyskanie białych i lśniących zębów oraz zwiększa skuteczność codziennej pielęgnacji jamy ustnej. 

  • Zmniejszenie ryzyka próchnicy. 

  • Poprawę stanu dziąseł. 

  • Zwiększenie trwałości uzupełnień. Piaskowanie zębów pomaga w utrzymaniu w czystości i zdrowiu uzupełnień stomatologicznych, takich jak wypełnienia i korony, co przedłuża ich trwałość. 

 

Kto powinien wykonywać zabieg? 

Zabiegi, które pomagają nam w dokładnym wyczyszczeniu zębów, powinien wykonywać wykwalifikowany higienista lub dentysta.

 

Jak często powinniśmy wykonywać zabieg piaskowania? 

Piaskowanie zębów powinniśmy powtarzać nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Osoby, które nałogowa piją kawę, herbatę i palą papierosy – powinny wykonywać ten zabieg nawet co 3-4 miesiące. Jeśli nie wiemy, czy kolejna tura jest nam potrzebna, najlepiej skonsultować się z dentystą lub higienistką podczas rutynowych wizyt kontrolnych. 

 

Jak długo trwa oczyszczanie zębów i czy jest bolesne? 

Cały zabieg trwa od 20 do 30 minut i jest bezbolesny. W przypadku, gdy pacjent odczuwa dyskomfort – istnieje opcja podania znieczulenia miejscowego. 

 

Zalecenia po zabiegu

Zęby i dziąsła kilka godzin po piaskowaniu są bardzo wrażliwe oraz podatne na przebarwienia, dlatego należy unikać w tym czasie papierosów, kawy, herbaty, wina czy czerwonych warzyw. Należy pamiętać również o regularnej i dokładnej higienie jamy ustnej. 

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu piaskowania 

Piaskowanie zębów może być niewskazane jeśli: 

  • występują stany zapalne jamy ustnej i dziąseł lub rany błony śluzowej, 

  • pacjent cierpi na wrzody żołądka lub wątroby.

  • pacjent ma zaburzenia czynności płuc, np. astmę. 

 

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień? 

W gabinecie dentystka z Łodzi oferujemy pakiet zabiegów „scaling + piaskowanie + fluoryzacja” w cenie 300 zł. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem i skorzystanie z naszych usług.