Dentysta dziecięcy bez strachu


Wiele dzieci, jak i dorosłych, odczuwa strach przed wizytą u dentysty. Aby pójście do stomatologa nie budziło w nich lęku - konieczne jest wsparcie ze strony rodziców. Przy odpowiednim przygotowaniu i nastawieniu wszystko przebiegnie prawidłowo,  a pozytywne wrażenia malucha sprawią, że nie będzie się on obawiał kolejnych wizyt w przyszłości. Jak tego dokonać? Podpowiadamy! 

 

Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentystki? 

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment dla ich dziecka, by wybrać się na pierwszą wizytę u dentysty. Zapoznawcze spotkanie ze stomatologiem powinno odbyć się już między 6 a 12 miesiącem życia malucha – jest jeszcze przed okresem ząbkowania, jednak dentystka lub dentysta oceni stan jamy ustnej i porozmawia z opiekunami, jak zadbać o dziąsła i mleczne ząbki. 

Kolejne spotkanie warto zaplanować kilka miesięcy później, ok. 1,5 roku życia dziecka. W tym wieku nasz maluch jest już bardziej świadomy i ciekawy świata – taka wizyta będzie dla niego zapewne wielkim przeżyciem. Pamiętaj, by umówić się do dentysty zanim zaczną się jakiekolwiek problemy z mlecznymi ząbkami. W ten sposób dziecko nie będzie kojarzyło wizyty u specjalisty z nieprzyjemnym leczeniem, zastrzykami oraz bólem. 

 

Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa? 

Zanim zaplanujesz wizytę, upewnij się, że miejsce, które wybrałaś będzie odpowiednie. Jak to zrobić? Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz takie frazy jak, dobry dentysta i miejscowość, gdzie mieszkasz np. dobry dentysta Warszawa, dobry dentysta Łódź, dobry dentysta Poznań itd. Jeśli jednak preferujesz badanie kontrolne w swojej dzielnicy użyj takich wyrażeń jak: stomatologia wola, stomatologia retkinia, czy stomatologia ławica. Warto również zadzwonić i dopytać się o to, jak taka wizyta przebiega, ile czasu należy na nią przeznaczyć, a przede wszystkim – czy lekarz ma doświadczenie w pracy z małymi pacjentami. W niektórych klinikach istnieje możliwość umówienia się na wizytę adaptacyjną. Jest to spotkanie, podczas którego Twoje dziecko pozna dentystę wraz z personelem pomocniczym i po raz pierwszy zobaczy, jak wygląda gabinet stomatologiczny. 

 

Pamiętaj o rozmowie 

Porozmawiaj z dzieckiem przed wizytą i wytłumacz, czym zajmuje się lekarz dentysta. Najlepiej rozpocząć ten proces już kilka tygodni przed wybraniem się do specjalisty. Dobrym rozwiązaniem jest także wspólne zbadanie uzębienia ulubionej maskotki lub lalki, a nawet rodzica. W ten sposób dziecko zobaczy, że na miejscu nie czeka go nic, czego mógłby się bać. 

 

Wizyta u dentystki to nic wyjątkowego!

Taka prawda. Jest to dzień jak co dzień. Jako rodzic, nie sprawiaj wrażenia zdenerwowanego. Nie mów też maluchowi, że na pewno nic go nie będzie bolało. Nie możesz również zapewniać, że zupełnie nic nie poczuje, ponieważ jeśli dziecko odczuje nawet lekki dyskomfort, uzna, że nie może darzyć Cię 100% zaufaniem. Zastanów się także, czy Twoja obecność w gabinecie stomatologicznym podczas badania będzie konieczna, pomocna, czy też zbędna. W miarę możliwości nasze pociechy należy uczyć odwagi i samodzielności. 

 

Pierwsza wizyta u dentysty powinna wywołać u malucha dobre skojarzenia – często to właśnie one zostają z nim na całe życie i bardzo trudno jest je później zmienić.