Wizyty u stomatologa podczas ciąży - o czym pamiętać?


Niewiele przyszłych mam jest świadomych tego, jak szczególnie ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej w ciąży. Poprzez zmiany hormonalne zęby i dziąsła kobiety w ciąży są szczególnie narażone na występowanie przeróżnych dolegliwości. Ponadto choroby jamy ustnej mogą negatywnie wpływać na stan matki i dziecka. Należy mieć na uwadze nie tylko codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, ale również nie bać się raz na jakiś czas odwiedzić gabinet dentystyczny. W sieci znaleźć można wiele mitów na temat chodzenia do stomatologa w ciąży. Jak rzeczywiście wygląda wizyta ciężarnej u dentysty? Czego oczekiwać i o czym należy pamiętać?

 

Leczenie dentystyczne w czasie ciąży – fakty i mity

Nie jest prawdą, że leczenie zębów w ciąży jest niewskazane – wręcz przeciwnie, w tym okresie należy porządnie zadbać o zdrowy uśmiech. Choroby uzębienia mogą mieć niezwykle niekorzystny wpływ na organizm ciężarnej i jej dziecka. Między innymi dlatego w Polsce według rozporządzenia ministra zdrowia kobiety w ciąży muszą wybrać się na obowiązkową konsultację stomatologiczną do 10. tygodnia ciąży. Nie trzeba się jej w żadnym stopniu obawiać – to zwykle rutynowy przegląd jamy ustnej pozwalający lekarzowi upewnić się, że z uzębieniem pacjentki wszystko jest w porządku lub, w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, zaplanować dalsze leczenie i umówić kolejne wizyty. 

 

Nawet po odbyciu obowiązkowej wizyty kontrolnej ciężarne wciąż muszą skrupulatnie monitorować stan swoich zębów i właściwie reagować. Jeśli przyszła mama zauważy w swojej jamie ustnej niepokojące objawy lub odczuwa ból zęba bądź zębów i dyskomfort, to nie należy zwlekać i lepiej jak najszybciej udać się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Zaleca się, by odwiedzać dentystę co najmniej raz na każdy trymestr ciąży.

 

O czym pamiętać przy wizycie u stomatologa w ciąży?

 

Według zaleceń profesjonalistów najlepiej zadbać o jak najlepszy stan jamy ustnej jeszcze przed zajściem w ciążę. Oczywistym jest jednak fakt, że czasem problemy z zębami pojawiają się w nagle w trakcie ciąży. Jak wygląda wtedy proces leczenia? Najlepiej zaufać temu, co zaplanuje dla nas nasz dentysta – w ciąży konieczne jest zadbanie o właściwy sposób terapii, który nie narazi w żaden sposób zdrowia matki i dziecka. Szczególnie ważne jest wyeliminowanie dyskomfortu, bólu i czynników stresowych na tyle, w jakim stopniu to możliwe. Wykwalifikowani profesjonaliści są tego świadomi i nie zrobią niczego, co mogłoby jakkolwiek zagrozić ciężarnej. 

 

Miejscowe znieczulenie u dentysty w ciąży jest jak najbardziej możliwe, należy jednak unikać znieczulenia mogącego obkurczyć naczynia krwionośne, aby nie ryzykować możliwości niedokrwienia mięśnia macicy. Miejscowe znieczulenie może być bezpiecznie wykonywane bez względu na trymestr ciąży. Bardziej skomplikowane zabiegi stomatologiczne, choćby zabieg leczenia kanałowego, również mogą być bez problemu przeprowadzane w każdym trymestrze ciąży.

 

Trzeci trymestr może nie być najlepszym czasem na dłuższe wizyty u stomatologa, gdyż pozycja przyjmowana w fotelu dentystycznym bywa niewygodna z powodu ucisku macicy na żyłę główną dolną podczas leżenia na plecach. Kwestie potencjalnych powikłań po zabiegu, leków, jakie należy przyjmować i potrzeby ewentualnej wizyty bywają różne w zależności od wielu czynników – naszego stanu zdrowia, występowania chorób przewlekłych, trymestru ciąży – dlatego najlepiej po prostu posłuchać, co doradzi nam nasz stomatolog. W ciąży zwykle zaleca się unikać promieniowania rentgenowskiego, gdyż może ono uszkodzić rozwijający się płód, jednak dawka promieniowania podczas wykonywania zdjęcia RTG zębów jest niezwykle  mała i całkowicie bezpieczna. Dodatkowo tubus aparatu RTG jest skierowany na ząb, nie brzuch. Pacjentka jest zawsze osłonięta specjalnym fartuchem ochronnym, dzięki czemu proces jest bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka.