Postępowanie przy suchym zębodole - to warto wiedzieć


Chociaż suchy zębodół nie jest szczególnie powszechną dolegliwością, to wiąże się z nim wyjątkowo duże poczucie dyskomfortu i bólu. Może pojawić się po zabiegu ekstrakcji zęba jeśli po całej procedurze nieodpowiednio stosowaliśmy się do stomatologa. Powikłanie to jest wynikiem niewytworzenia się lub wypadnięcia skrzepu. Jak rozpoznać objawy suchego zębodołu i jak wygląda proces leczenia? 

 

Czym jest suchy zębodół?

 

Suchy zębodół to powikłanie mogące wystąpić po zabiegu usunięcia zęba. W normalnych warunkach po ekstrakcji zęba powstaje skrzep krwi, który wypełnia ubytek w zębodole, chroniąc go przed infekcjami i przyspieszając proces gojenia się. Jednakże w przypadku suchego zębodołu skrzep nie utrzymuje się lub zostaje przedwcześnie usunięty, pozostawiając zębodół odsłonięty. Najczęściej dochodzi do tego na skutek zbyt intensywnego płukania jamy ustnej lub przez zbyt szybkie spożycie posiłku zaraz po zabiegu ekstrakcji. Suchy zębodół pojawia się u niewielkiej liczby pacjentów, około 5%. Bardziej narażeni na wystąpienie suchego zębodołu są kobiety po 40. roku życia, osoby przechodzące przez infekcje jamy ustnej oraz cukrzycy. 

 

Suchy zębodół - objawy

 

Jak rozpoznać suchy zębodół – jak wygląda i czym się objawia? Pierwszym wskazaniem na występowanie suchego zębodołu jest brak rozwoju stanu zapalnego wokół rany po ekstrakcji. Stan ten powinien pojawić się w pierwszej fazie gojenia się rany. Obserwując miejsce po ekstrakcji zęba powinniśmy widzieć wytwarzanie się w nim skrzepu. Jeśli zębodół jest pusty lub zaczyna wypełniać go nieprzyjemnie pachnąca szarawa wydzielina. Czasami w obrębie zębodołu dostrzec można też widoczne oznaki zakażenia, takie jak zaczerwienienie i obrzęk. Oprócz zauważalnych objawów zewnętrznych należy zwracać uwagę na wewnętrzne sygnały wskazujące na to, że w miejscu po ekstrakcji kształtuje się suchy zębodół. Objawy najczęściej towarzyszące powstawaniu suchego zębodołu to przede wszystkim silny, promieniujący ból, którego nie sposób zbić nawet silnymi lekami przeciwbólowymi, a także trudności w otwieraniu ust i przełykaniu. 

 

Postępowanie przy suchym zębodole

 

Jeśli podejrzewasz, że masz suchy zębodół, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem stomatologiem. Profesjonalna ocena jest kluczowa, aby potwierdzić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Leczenie suchego zębodołu polega na dokładnym oczyszczeniu zębodołu, usunięciu martwego skrzepu, a następnie na jego zabezpieczeniu, aby umożliwić prawidłowe gojenie się. Czasami konieczne jest zastosowanie antybiotyków w celu zwalczania ewentualnych infekcji. Po wszystkim zalecane jest regularne i dokładne przepłukanie suchego zębodołu w gabinecie stomatologicznym aż do momentu ustąpienia bólu. Nie należy za to przesadzać z płukaniem jamy ustnej w domu, gdyż nadmierna ilość przepłukiwania suchego zębodołu może zakłócić proces powstawania skrzepu. Podczas leczenia suchego zębodołu ważne jest unikanie czynników, które mogą przyczynić się do jego nasilenia. Należy zrezygnować z palenia tytoniu i unikać nadmiernego spożycia alkoholu, które może opóźnić gojenie się. Ból powinien minąć po około tygodniu, czasem okres ten wydłuża się do 10 dni. 

 

Jak przeciwdziałać powstawaniu suchego zębodołu?

 

Na nasze szczęście pojawienie się suchego zębodołu nie jest częstym przypadkiem. Dodatkowa profilaktyka pozwoli upewnić się, że ryzyko jego wystąpienia będzie jak najmniejsze. Najważniejsze jest dokładne przestrzeganie zaleceń stomatologa tuż po usunięciu zęba. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, nadmiernego płukania jamy ustnej i ssania przez słomkę, aby nie zakłócić procesu gojenia. Ponadto przez pierwsze dwie godziny po ekstrakcji należy całkowicie wstrzymać się od jedzenia i picia, a przez pierwsze dni gojenia się rany lepiej unikać twardych pokarmów.