Kiretaż - czy to bezpieczny zabieg? Na czym polega i jakie są wskazania?


Ignorowanie dolegliwości związanych z naszymi zębami i jamą ustną może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Zwykły ból zęba z czasem potrafi przerodzić się w stan zapalny, a wtedy konieczna będzie wizyta u stomatologa. Kiedy w wyniku stanu zapalnego dziąseł dolega nam powiększenie kieszonek zębowych, należy przeprowadzić zabieg kiretażu. Na czym kolega, kiedy jest stosowany i o czym należy pamiętać, zanim poddamy się tej procedurze?

 

Kiretaż – co to jest?

Kiretaż to zabieg z dziedziny periodontologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia. Kiedy przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej dochodzi do stanu zapalnego, tkanki wokół zęba zaczynają się niszczyć i zagrożona zostaje zarówno kość, jak i dziąsło. Celem kiretażu jest jak najdokładniejsze oczyszczenie kieszonek dziąsłowych i korzenia zęba z nagromadzających się tam bakterii czy osadów, na przykład resztek pokarmowych. 

 

Poprzez zabieg kiretażu spłyca się kieszonki dziąsłowe, dzięki czemu w przyszłości ryzyko odkładania się kamienia nazębnego będzie mniejsze – pozwala on więc nie tylko skutecznie zwalczyć wczesne stany zapalenia dziąseł, ale również zapobiec ich dalszemu występowaniu. Nazwa tej procedury stomatologicznej pochodzi od specjalnego narzędzia używanego podczas zabiegu przez dentystę – kirety, zakończonej z obu stron stalowymi haczykami, które pozwalają usuwać złogi poddziąsłowe czy kamień nazębny. 

 

Kiretaż otwarty i kiretaż zamknięty

Wyróżniamy dwa rodzaje kiretażu: 

  • kiretaż otwarty,

  • kiretaż zamknięty. 

 

Kiretaż otwarty przeprowadza się w poważniejszych przypadkach, gdy wielkość kieszonek dziąsłowy przekracza 5 milimetrów. Tak głęboka kieszonka wymaga przecięcia dziąsła – inaczej nie będzie możliwe skutecznie oczyszczenie korzenia zęba z kamienia i tkanki zapalnej. Po przeprowadzeniu tej procedury dentysta płucze ranę i zszywa ją. Po kiretażu otwartym konieczna będzie wizyta kontrolna, aby sprawdzić, czy rana goi się prawidłowo. Zwykle przeprowadza się ją po tygodniu i, jeśli wszystko przebiega pomyślnie, zdejmuje się wtedy szwy. 

 

Kiretaż zamknięty to mniej inwazyjna procedura przeprowadza w przypadkach, gdy głębokość kieszonek dziąsłowych nie sięga jeszcze 5 milimetrów. Rozcinanie dziąsła nie jest wtedy konieczne, aby oczyścić kieszonkę. Po kiretażu zamkniętym również należy odbyć wizytę kontrolną po upływie tygodnia.

 

Czy zabieg kiretażu jest bezpieczny?

Zanim zdecydujemy się na zabieg, musimy pamiętać o tym, że, niestety, nie jest to procedura bezbolesna. Nie musimy się jednak niczego obawiać – kiretaż przeprowadza się pod znieczuleniem miejscowym. Podczas zabiegu możesz odczuwać lekki dyskomfort. Po zabiegu należy przyjmować zalecane przez stomatologa leki przeciwbólowe – najczęściej przed dwa-trzy pierwsze dni. Miejsce, w którym przeprowadzany był zabieg będą przez jakiś czas szczególnie wrażliwe na dotyk, dlatego przez około 12 godzin bezpośrednio po zabiegu należy powstrzymać się od szczotkowania zębów. Po tym czasie szczotkujemy zęby niezwykle delikatnie, dodatkowo wskazane jest używanie nici dentystycznych. 

 

Kiretaż – cena

Cena zabiegu waha się w zależności od tego, jak poważny jest stan zapalny i jaki będzie przeprowadzony kiretaż. Cena kiretażu otwartego będzie zawsze zdecydowanie wyższa, niż cena kiretażu zamkniętego. Jeśli interesuje cię kiretaż (Łódź i okolice), możesz umówić się na wizytę stomatologiczną w jednym z naszych gabinetów telefonicznie lub bezpośrednio z poziomu strony internetowej.