Kiedy leczy się zęby kanałowo?


Każdemu z nas zależy na pięknie wyglądającym, zadbany, białym uśmiechu. Systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa są niezwykle ważne w utrzymaniu zdrowych zębów. Ignorując ból zęba narażamy się na występowanie ubytków lub nawet próchnicy. Kiedy zapalenie miazgi zęba jest już nieodwracalne, jeśli chcemy go odratować konieczne będzie leczenie kanałowe. 

 

Leczenie kanałowe – czym jest?

Kiedy zapalnie miazgi zębowej doszło już do momentu, w którym grozi nam usunięcie zęba, ostatnią deską ratunku będzie zabieg leczenia kanałowego. Podczas leczenia kanałowego usuwana jest zainfekowana tkanka miazgi, po czym kanały zostają szczelnie wypełnione, a ząb odbudowany. Leczenie kanałowe przeprowadzane jest dla komfortu pacjenta pod znieczuleniem miejscowym. Cały proces rozpoczyna się od prześwietlenia – aby postawić trafną diagnozę dentysta musi uprzednio wykonać zdjęcie rentgenowskie.  Następnie na chory ząb nakładana jest specjalna warstwa lateksu zwanego koferdamem, która zapobiega dostaniu się do środka bakterii. Po usunięciu z zęba próchnicy czas na czyszczenie i usunięcie zainfekowanej miazgi oraz zdezynfekowanie wnętrza zęba. Wreszcie kanały zostają wypełnione gutaperką, materiałem naturalnego pochodzenia przypominającym kauczuk. Jeśli po leczeniu odczuwasz ból, to nie trzeba się martwić – podczas zabiegu tkanki otaczające ząb zostają podrażnione, jednak najczęściej po kilku dniach ból ustępuje. W przypadku naprawdę mocnego, utrudniającego funkcjonowanie bólu przyjmować można środki przeciwbólowe.

 

Kiedy udać się na zabieg leczenia kanałowego?

Miazga zębowa to tkanka znajdująca się we wnętrzu zęba. Wypełnia ona komorę, kanały boczne oraz korzeń. To bardzo unerwiona tkanka, przez co wszelkie jej dolegliwości objawiają się silnym, kłującym bólem. Stan zapalny powstały w miazdze z czasem doprowadza do jej obumarcia – jeśli zignorujemy tę dolegliwość, konieczne może okazać się usunięcie zęba. Niezwykle ważna jest więc szybka reakcja na jakiekolwiek objawy mogące oznaczać rozwijanie się próchnicy: uciążliwy ból nasilający się podczas jedzenia, czasem tak silny, że odczuwalny również przy uchu i skroni, przez co ciężko zdefiniować, który konkretnie ząb jest jego przyczyną; ropiejąjące, opuchnięte dziąsła lub występowanie przetoki – małego guzka na dziąśle; odbarwienie się zęba lub dziąseł, występowanie głębokich ubytków. Jeśli podczas wizyty stomatolog stwierdzi zapalenie ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego, wykonywanego przez stomatologa-endodontę. 

 

Dobry endodonta Łódź – gdzie się wybrać?

Endodonta to stomatolog specjalizujący się w endodoncji, czyli dziale stomatologii skupiającym się na diagnozowaniu i leczeniu chorób miazgi zębowej. Specjalista w dziedzinie endodoncji przeprowadzi zabieg leczenia kanałowego profesjonalnie i bezboleśnie. Jeśli więc szukasz miejsca w Łodzi, gdzie będzie można wykonać zabiag, wpisywanie hasła „dobry endodonta Łódź” w wyszukiwarkę nie będzie koniecznie. W gabinecie Dentystki z Łodzi wykonywane są różnorodne zabiegi dentystyczne, od usuwania kamienia, przez odbudowę protetyczną w postaci koron czy mostów, aż po leczenie kanałowe.  Więcej informacji na temat działania gabinetu dentystki z Łodzi znajdziesz tutaj: https://www.dentystkazlodzi.pl/o-nas