Jaki jest wpływ chorób przyzębia na cukrzycę?


Cukrzyca negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej, szczególnie zdrowie dziąseł oraz przyzębia. Cukrzycy są niestety bardziej narażeni na występowanie i rozwój próchnicy zębów czy zapalenie dziąseł bądź zapalenie przyzębia. Ponadto działa to też w drugą stronę – choroby przyzębia mogą wpłynąć na pogorszenie się kontroli nad poziomem cukru we krwi. Diabetycy muszą więc szczególnie uważnie dbać o higienę jamy ustnej i nie bagatelizować potencjalnych objawów chorobowych. W jaki sposób dbać o zdrowie swoich zębów będąc cukrzykiem?

Cukrzyca a zęby

Cukrzyca a zęby są ze sobą ściśle sprzężone i często problemy z jednym aspektem jasno wskazują na problemy z drugim. Zapalenie przyzębia jest wśród cukrzyków na tyle powszechne, że uznawać je można za jedno z powikłań towarzyszących chorobie. Co gorsza, wpada się tu w istne błędne koło – cukrzyca sprawia, że jest się bardziej podatnym na wszelkie choroby zębów i przyzębia, te natomiast mają negatywny wpływ na kontrolę metaboliczną. Niekontrolowany poziom cukru osłabia odporność organizmu, przez co bakterie mają łatwiejszy dostęp do jamy ustnej chorego i mogą się tam łatwo rozmnażać. Z tego względu często cukrzycę u swoich pacjentów wstępnie diagnozuje właśnie… ich dentysta. Jeśli po wizycie u stomatologa lekarz zauważy, że standardowe metody leczenia zapalenia dziąseł bądź zapalenia przyzębia nie działają, jak należy, to zwykle skieruje pacjenta na badania mające stwierdzić, czy ma on cukrzycę. 

Jak cukrzyca wpływa na zęby i jamę ustną?

Jak cukrzyca wpływa na zęby oraz dlaczego cukrzyca i choroby jamy ustnej są tak sprzężone? Powodów jest kilka. Po pierwsze, jednym z powikłań związanych z cukrzycą jest pogrubienie ścian naczyń krwionośnych, co ogranicza zdolność organizmu do zwalczania infekcji, również tych pojawiających się jamie ustnej. Rany u cukrzyków również goją się gorzej, przez co nawet mała rana w jamie ustnej może prowadzić do zakażenia. Cukrzycy, którzy nie są świadomi swojej choroby lub którzy niedokładnie kontrolują poziom cukru, są również narażeni na odkładanie się warstwy bakterii na zębach, która jeśli nie zostanie usunięta, może doprowadzić do pojawienia się próchnicy, a następnie zapalenia miazgi zębowej lub zapalenia dziąseł oraz przyzębia. 

Jak dbać o swoje zęby, kiedy jesteśmy cukrzykami?

W jaki sposób cukrzycy powinni dbać o swoje zęby? Podstawowa zasada jest taka sama zarówno u diabetyków, jak i osób zdrowych – dbałość o odpowiednią higienę i regularne wizyty kontrolne u stomatologa. O ile u osób bez cukrzycy objawy dolegliwości jamy ustnej wskazują jedynie na chorobę natury stomatologicznej, tak cukrzycy muszą zwracać na swoje zęby, gdyż pogorszenie się ich stanu może oznaczać niewyrównany poziom cukru w ich organizmach. Pogorszenie gojenie się ran jamy ustnej, uczucie suchości i zapalenia najczęściej wskazują na to, że cukrzyca jest niewyrównana. Samo szczotkowanie zębów to tylko część właściwej higieny jamy ustnej u diabetyków. Stosowanie płynów do płukania zębów oraz nici dentystycznych również jest wskazane, lepiej też ograniczać tytoń i inne substancje, pokarmy i napoje mające negatywny wpływ na uzębienie. 

Jak wygląda kwestia leczenia stomatologicznego, kiedy jesteśmy cukrzykami? Z pewnością niezwykle ważne jest kontrolowanie poziomu cukru przed jakimkolwiek zabiegiem stomatologicznym. Procedury medyczne dla osób z cukrzycą mogą wyglądać nieco inaczej. Przykładowo: ekstrakcja zęba a cukrzyca – czego oczekiwać? Pacjenci często zastanawiają się, czy przy cukrzycy można usunąć zęba. Niekontrolowana cukrzyca prowadzi do utrudnienia w gojeniu się ran po zabiegu, przez co po ekstrakcji może dojść do niechcianych powikłań. Stomatolog może wymagać przed tego typu procedurą zaświadczenia od lekarza diabetologa.