Jak uzyskać białe zęby, nie narażając na szkodliwe skutki uboczne?


Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu osób. Choć codzienna higiena jamy ustnej jest kluczowa, nie zawsze wystarcza, by osiągnąć pożądane rezultaty. Coraz więcej osób sięga po specjalistyczne procedury, które pomagają uzyskać wymarzony, biały uśmiech. Współczesna stomatologia za nadrzędny cel stawia bezpieczeństwo i komfort pacjenta, niektórzy jednak wciąż obawiają się procedury wybielania. Które z nich zapewnią nam białe zęby bez narażania nas na uciążliwe skutki uboczne? 

 

Czy samo mycie zębów wystarczy?

 

Codzienna higiena jamy ustnej to fundament utrzymania zdrowych zębów. Jeśli zależy nam na pięknym, białym uśmiechu, to konieczne jest mycie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie oraz płukanie. Chociaż te trzy czynności to absolutna podstawa dbania o zdrowie jamy ustnej, one same mogą nie wystarczyć do uzyskania wymarzonych, krystalicznie białych zębów. Równie ważne w dbaniu o zdrowie oraz estetykę naszego uśmiechu są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. 

 

Wizyta kontrolna co najmniej raz na pół roku jest konieczna, mimo to wiele osób ignoruje to zalecenie, odwiedzając gabinet dentystyczny dopiero w przypadku odczuwanych dolegliwości. Nie jest to najlepsze podejście, gdyż profilaktyka zawsze będzie bardziej skuteczna od leczenia. Odwiedzając stomatologa regularnie, znacznie zwiększamy swoją szansę na posiadanie pięknych i zdrowych zębów. Czasem jednak choćby przez nasze geny, zwyczajnie nie damy rady osiągnąć oczekiwanego odcienia bieli domowymi metodami i działaniami zapobiegawczymi. 

 

Profesjonalne zabiegi wybielające pozwalają osiągnąć rezultaty, które często są trudne do uzyskania przy użyciu jedynie pasty wybielającej. Jeśli więc marzą się nam białe zęby, warto rozważyć specjalistyczne procedury.

 

Na czym polega wybielanie zębów?

 

Wybielanie zębów to proces mający na celu usunięcie przebarwień i przywrócenie zębom jasnego odcienia. Przebarwienia na zębach mogą pojawiać się przez niewłaściwą dietę, zbyt częste picie kawy lub herbaty albo negatywne nawyki, takie jak palenie papierosów. Ciemniejszy odcień zębów może wynikać również przez uwarunkowania genetycznych, na przykład bardziej zmineralizowane szkliwo zębów jest przejrzyste, przez co zęby wydają się mieć żółtawy odcień. Proces wybielania rozpoczyna się od wywiadu z dentystą, który określi, czy istnieją przeciwwskazania uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu. 

 

Bezpieczne wybielanie zębów wymaga przejrzystej komunikacji na linii pacjent – dentysta: to na tym etapie powinniśmy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach, chorobach przewlekłych czy alergiach. Po wywiadzie dentysta może zalecić higienizację, aby przygotować nasze zęby do wybielania. Wreszcie przechodzimy do właściwego wybielania, które można podzielić na różne metody.  

 

Metody wybielania zębów

 

Wybielanie zębów dzielimy przede wszystkim na: 

  • metodę gabinetową,

  • metodę nakładkową. 

Pierwsza z nich jest zdecydowanie szybsza, gdyż wymaga jedynie jednorazowego zabiegu. Wybielanie zębów u dentysty metodą gabinetową opiera się na zastosowaniu żelu aktywowanego źródłem światłem. Najczęściej ma ono formę lasera, przez to metoda ta znana jest również jako laserowe wybielanie zębów. Zabieg ten zwykle trwa około godziny. Metoda nakładkowa jest nieco bardziej czasochłonna. Pierwszy zabieg również przeprowadzany jest w gabinecie dentystycznym. Dentysta za pomocą nakładki aplikuje na zęby preparat wybielający. Nakładkę trzyma się na łuku zębowym przez określony czas. Kolejne zabiegi nakładania żelu wybielającego na zęby można już wykonywać w domu, po wcześniejszym poinstruowaniu przez stomatologa.