Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?


Dentyści wydają się przerażać ludzi równie mocno, co klauni, pająki lub ciemność – z czego wynika to przerażenie przed wizytą u stomatologa? Przecież czasy wiercenia w zębach bez znieczulenia są już dawno za nami: współcześnie zabiegi dentystyczne mogą co najwyżej wywoływać lekki dyskomfort. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda wizyta u stomatologa i jak się do niej przygotować, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Przygotowanie do wizyty u stomatologa

Stres przed wizytą u lekarza to nic dziwnego: większość z nas doświadczyła go w życiu nieraz. Wiele osób jednak szczególnie boi się spotkania twarzą w twarz z dentystą. Ważne jest więc, aby wcześniej, przed samą wizytą, odpowiednio się do niej przygotować – pozwoli to nam wyeliminować niepotrzebne stresujące czynniki. Zacznij od znalezienia takiego gabinetu, który cię zadowoli – najłatwiejszy sposób to po prostu wpisanie w wyszukiwarkę internetową frazy „stomatolog” lub „dentysta” + miasto, w którym masz zamiar odbyć swoją wizytę – stomatolog Warszawa, stomatolog Łódź, dentysta Kraków i tak dalej. Kiedy już znajdziesz odpowiedniego lekarza i zapiszesz się na konsultację, pozostaje jedynie czekać. Co jednak należy zrobić zanim wyruszymy do gabinetu dentystycznego? 

 

Przygotuj się też psychicznie

Jeśli dotyka Cię dentofobia, dzień przed wizytą w gabinecie, staraj się o niej nie myśleć. Spędź ten czas tak, by nie nakręcać się na swoje obawy. Nie masz wystarczająco dużo zajęć tego dnia? Zaplanuj coś, co Cię zaangażuje na tyle, że nie będziesz zadręczać się myślami o fotelu dentystycznym. W dzień wizyty zjedz swoje ulubione śniadanie (najlepiej jakieś lekkie), aby nie być głodnym po wizycie. Jeśli Twój strach będzie dalej trwał, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Dobry dentysta na pewno podejdzie do Ciebie z wyrozumiałością, odpowiednio wytłumaczy plan działania i będzie stosownie uważał podczas wykonywania zabiegu.

 

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Najważniejsze będzie zadbanie o odpowiednią higienę: przed wizytą koniecznie dokładnie umyj zęby i przepłucz gardło. Jeśli chodzi o jedzenie, to wszystko zależy od tego, jaki zabieg będzie wykonywany – najlepiej jednak ograniczyć się do lekkiego posiłku maksymalnie trzy lub cztery godziny przed wizytą. Pod żadnym pozorem nie jedz niczego tuż przed wyjściem z domu, szczególnie, jeśli masz problemy z odruchem wymiotnym. Pamiętaj, dobry dentysta zawsze doceni Twoje przygotowania do wizyty.

 

Dokumentacja stomatologiczna

Wybierając się do dentysty zabierz ze sobą aktualną dokumentację medyczną, zwłaszcza tę dotycząco poprzednich zabiegów stomatologicznych. Oprócz tego koniecznie weź ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość i zawierający Twój numer PESEL – dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Ułatwi to wypełnienie Twojej karty pacjenta w danej placówce. 

 

Przyjdź na wizytę wcześniej

Jeśli i tak stresuje Cię wizyta u dentysty, to spóźnienie się na nią zdecydowanie nie pomoże. Wyjdź z domu chwilę wcześniej, aby uniknąć stania w korkach lub innych niespodziewanych utrudnień na drodze. Stawiając się w gabinecie dziesięć lub piętnaście minut wcześniej dasz sobie chwilę na zapoznanie się z gabinetem i, jeśli jesteś tam pierwszy raz, wypełnienie kwestionariusza pacjenta. Może akurat uda Ci się trafić do dobrego specjalisty i będzie to Twój najlepszy dentysta. Łódź charakteryzuje się dużą liczbą świetnych stomatologów, dlatego jeśli jesteś z tych okolicy, nie masz o co się bać.

Mamy nadzieję, że tym wpisem, chociaż trochę rozwialiśmy Twoje wątpliwości. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do wizyty na pewno będzie ona krótsza i bardziej komfortowa.