Dlaczego warto nosić szynę relaksacyjną?


Szyna relaksacyjna to przede wszystkim narzędzie w walce z bruksizmem, czyli mimowolnym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami. Bruksizm może dotykać aż do 20% populacji i, jeśli pozostaje nieleczony, prowadzi do występowania poważnych problemów zdrowotnych. Szyna relaksacyjna zakładana na zęby podczas snu to doskonałe wsparcie w leczeniu najbardziej uciążliwych objawów bruksizmu.

 

Co to jest szyna relaksacyjna?

 

Szyna relaksacyjna to niewielka, przezroczysta nakładka zakładana na zęby przed snem. Jej głównym zadaniem jest walka ze zgrzytaniem zębami poprzez łagodzenie napięcia mięśni szczękowych. Zabezpiecza nas też przed niekontrolowanym zaciskaniem się szczęk poprzez rozciągnięcie mięśni twarzy. Szyna relaksacyjna na zęby pomaga tez w przeciwdziałaniu problemom z układem żucia, z którymi często wiąże się ból głowy i ból szyi. Szyna relaksacyjna na noc jest też skutecznym sposobem na poprawę jakości snu – redukcja napięcia mięśniowego w szczęce pozytywnie wpływa na zdrowy sen i poprawę naszego samopoczucia. Zbyt wysokie napięcie twarzy może doprowadzać do częstego budzenia się w nocy, a co za tym idzie chronicznego zmęczenia i uciążliwych bólów głowy. Szyna relaksacyjna jest więc zalecana nie tylko osobom zmagającym się z bruksizmem, ale również tym, którzy mają problemy z napięciem podczas snu. 

 

Gdzie kupić szynę relaksacyjną?

 

Szyny relaksacyjne są dostępne w różnych formach, od gotowych do użytku od razu, po szyny wykonywane na zamówienie przez dentystę. Indywidualnie dostosowana szyna jest często bardziej skuteczna, ponieważ jest idealnie dopasowana do szczęki pacjenta, co minimalizuje ryzyko przemieszczenia się w trakcie snu. Jeśli interesuje nas wykonanie personalizowanej szyny relaksacyjnej powinniśmy szukać pomocy u specjalisty w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Ten przeskanuje nasz uśmiech za pomocą nowoczesnych technologii 3D lub skorzysta z tradycyjnej metody pobierania wycisku szczęki. Szyny zwykle wykonane są z odpornego tworzywa akrylowego, bezpiecznego i nie podrażniają dziąseł ani zębów. 

 

Dlaczego warto nosić szynę relaksacyjną?

 

Nakładka relaksacyjna na zęby to niepozorny, ale niezwykle uniwersalny sposób na walkę z różnorodnymi dolegliwościami. Jednym z głównych powodów noszenia szyny relaksacyjnej jest ochrona zębów. Najczęściej stosuje się ją jako wsparcie w walce z bruksizmem objawiającym się nadmiernym zaciskaniem szczęki oraz zgrzytaniem zębami. Zgrzytanie zębami podczas snu może powodować ścieranie szkliwa, pęknięcia oraz ubytki. Szyna relaksacyjna stanowi barierę, która chroni zęby przed tymi uszkodzeniami, zachowując ich zdrowy wygląd i funkcje. Osoby cierpiące na bruksizm często zmagają się też z napięciem mięśni szczękowych mogącym wywoływać silny dyskomfort i ból. Dzięki szynie relaksacyjnej na noc mięśnie rozluźniają się, a ból i napięcie miarowo zanikają. Nieleczony bruksizm i napięcie mięśni szczęki mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie stawów skroniowo-żuchwowych. Noszenie szyny relaksacyjnej może pomóc w zapobieganiu takim problemom. Szyna relaksacyjna pomaga też osobom zmagającym się z dużym stresem bądź cierpiących na problemy ze snem.