Dentysta dziecięcy - jak przygotować dziecko do wizyty? Zabawy, które uczą prawidłowej pielęgnacji zębów już od najwcześniejszych lat.


Z pewnością pamiętamy uczucie towarzyszące nam podczas pierwszej w życiu wizyty u dentysty – stres, niepokój, strach, panika. Dzieci z reguły nie przepadają za wizytami u lekarza, jednak to gabinet stomatologiczny często jest dla nich najbardziej przerażającym miejscem. Maluchy wymagają jednak regularnych wizyt u dentysty, prędzej czy później muszą więc przełamać swój strach. Rolą rodzica jest odpowiednie przygotowanie swojego dziecka do wizyty u dentysty i zadbanie o jego jak największy komfort. Jak możemy pomóc naszym dzieciom w wykształceniu właściwych nawyków i w zwalczeniu swoich fobii?

 

Dlaczego dzieci boją się dentysty?

Strach przed dentystą, nazywany dentofobią, często ma swoje korzenie w negatywnych doświadczeniach z przeszłości bądź lękach przekazywanych przez rodziców. U dzieci, obawa przed wizytą u dentysty może wynikać z nieznajomości i niepewności co do tego, co ich czeka. Gabinety dentystycznie dla dziecka wydają się podejrzanie sterylne, wyposażone w szereg stalowych wierteł i narzędzi, które wpływają na wybujałą dziecięcą wyobraźnię. 

 

Dentysta dla dzieci, którym wpojono strach wydaje się być przerażającym lekarzem-sadystą czekającym na wwiercenie się w ich zęby. Strach przed dentystą u dziecka może wynikać też z nieprawidłowych praktyk wychowawczych – rodzice wykorzystują dentystę jako „straszak” mający powstrzymać dzieci przed jedzeniem słodyczy czy piciem napojów gazowanych. W ten sposób kreują w głowach maluchów obraz wizyty u dentysty jako kary mającej być dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem. 

 

Dentysta dla dzieci – dobry wybór na pierwszą wizytę

Stomatologia dziecięca skupia się na zwalczaniu dolegliwości wśród maluchów. Często występujące problemy z ząbkami, takie jak próchnica u dziecka, muszą być leczone w specjalistycznym gabinecie. Kiedy przychodzi na to czas, warto zadbać o to, aby pierwsza wizyta u dentysty była pozytywnym doświadczeniem, odpowiednio przygotowując do tego dziecko.

 

Dobrym wyborem na pierwszą wizytę malucha będzie stomatolog dziecięcy, który specjalizuje się w pracy z małymi pacjentami. Ponadto, za pomocą wspólnych zabaw można pokazać dziecku, że w rzeczywistości w gabinecie dentystycznym nie czyhają na nie żadne niebezpieczeństwa, a sama wizyta może okazać się przyjemnym, bezbolesnym doświadczeniem.

 

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możemy oszczędzić dziecku niepotrzebnego stresu, co uczyni wizytę u dentysty przyjemniejszą zarówno dla naszego malucha, jak i dla nas oraz dla lekarza. Doświadczony dentysta dziecięcy pomoże w rozwianiu obaw nawet najbardziej przerażonego malucha, jednak zawsze lepiej zapobiegać, niż reagować – właśnie dlatego pokazanie dziecku jeszcze przed wizytą, że nie ma się czego bać, jest kluczowe. Najlepiej zacząć od rozmowy i jasno wytłumaczyć naszemu dziecku, że lekarz dentysta pomoże mu zadbać o zdrowe ząbki i nie trzeba się go bać. 

 

W ramach oswajania się z gabinetem możecie wybrać się tam na kilka dni przed planowaną wizytą, aby maluszek mógł zobaczyć, jak wygląda miejsce pracy stomatologa i porozmawiać chwilę z lekarzem. W domu warto stosować zabawy, które pomogą dziecku zrozumieć, na czym będzie dokładnie polegała wizyta. Rodzic może podczas zabawy przyjąć rolę dentysty, który obejrzy zęby siedzącego na krześle dziecka, a po wszystkim da mu naklejkę i zdrową przekąskę. Można też odwrócić rolę i pozwolić dziecku pobawić się w dentystę, która upewni się, że ząbki jego pluszaków są w nienagannym stanie. 

 

Dodatkowo ważne jest, aby rodzice sami byli pozytywnym wzorem dla swoich dzieci, dbając o swoje zęby i przekazując pozytywne doświadczenia z wizyt u dentysty. Pozytywna atmosfera oraz odpowiednie przygotowanie pomagają zniwelować stres związany z wizytą u dentysty dziecięcego, sprawiając, że maluchy w przyszłości będą chętnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i dbać o zdrowie swojej jamy ustnej.