Dentofobia - jak walczyć z paraliżującym strachem przed stomatologiem?


Z pewnością większość z nas w dzieciństwie panicznie bała się wizyty u dentysty. Sterylna biel gabinetu, ostre stalowe narzędzia, niekomfortowa pozycja w fotelu… wszystko to w połączeniu z wizją lekarza dłubiącego i wiercącego w naszych zębach przyprawiało każdego malucha o dreszcze. Dla niektórych jednak strach przed dentystą to nie zabawne wspomnienie z czasów młodości, ale rzeczywisty problem znacznie utrudniający funkcjonowanie. Dentofobia to powszechny lęk dotykający wielu dorosłych Polaków i Polek. Jak sobie z nim poradzić? 

 

Czym jest dentofobia?

 

Dentofobia to termin, z którym nie wszyscy mogą być zaznajomieni. Na czym polega dentofobia? To skrajny i nieuzasadniony strach przed wizytami u dentysty. Jakie są objawy dentofobii? Osoby zmagające się z tym problemem często odczuwają paniczny lęk już na samą myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym, a osobiste pojawienie się u dentysty może wywołać u nich skrajne reakcje, takie jak przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem czy nawet atak paniki.

 

 Jakie może być źródło tego strachu? Ciężko znaleźć tu jednoznaczną odpowiedź – być może negatywne doświadczenie w przeszłości wykreowało w osobie cierpiącej na dentofobię ogromny lęk przed wizytami u dentysty. Wielu osobom kojarzą się one głównie z leżeniem w fotelu z szeroko otwartymi ustami, niekomfortowym uczuciu po znieczuleniu czy nieprzyjemnym łaskotaniu towarzyszącemu borowaniu w zębach. Wynika to często z archaicznej wizji pracy dentysty – zabiegi stomatologiczne, które kojarzymy z dzieciństwa, współcześnie wyglądają jednak zupełnie inaczej, a komfort i dobre samopoczucie pacjenta oraz niwelowanie bólu to priorytety każdego profesjonalnego lekarza dentysty.  Dentofobię, tak jak i wiele innych fobii, można jednak skutecznie leczyć.

 

Jak radzić sobie z dentofobią?

 

Jak się pozbyć dentofobii? Skuteczna walka z dentofobią wymaga zrozumienia i podjęcia konkretnych kroków mających na celu przełamanie tego paraliżującego strachu. Ważne jest odpowiednie nastawienie – to nie będzie łatwy ani szybki proces, jednak z odrobiną samozaparcia i wiary w siebie z pewnością uda nam się przezwyciężyć lęk. Najlepszym sposobem na zwalczenie dentofobii będzie swoista terapia ekspozycyjna – czyli wizyta w gabinecie dentystycznym. Należy stopniować ekspozycję cierpiącego na dentofobię na czynnik, który wywołuje lęk: zaczynamy od prostych, krótkich i nieinwazyjnych wizyt kontrolnych, które pomogą pacjentowi oswoić się z gabinetem dentystycznym. W procesie zwalczania dentofobii muszą uczestniczyć zarówno pacjent oraz dentysta, która cierpliwie i ze zrozumieniem wyjaśni osobie cierpiącej na dentofobię, że wszystkie zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym są całkowicie bezpieczne. Warto, aby lekarz na bieżąco tłumaczył pacjentowi, do czego służy konkretny używany przez niego przyrząd, dlaczego musi go użyć i w jaki sposób pomoże to zębom chorego. 

 

Jeśli dentofobia wywołuje u nas kompletny paraliż już na samą myśl o postawieniu stopy w gabinecie stomatologicznym, to konieczne może się okazać przepracowanie tego problemu z psychologiem i psychiatrą. Nie ma żadnego wstydu w próbie poradzenia sobie ze swoją fobią. Specjaliści zajmujący się leczeniem fobii pomogą zidentyfikować źródło lęku i nauczą pacjenta metod pozwalających lepiej radzić sobie ze strachem. Odpowiednie leki na receptę przepisane przez lekarza psychiatrę również mogą pomóc w walce z fobią. Oprócz tego warto samemu sięgać po różnorodne techniki relaksacyjne, takie jak kontrola oddechu czy medytacja, pozwalające na odprężenie i uspokojenie się przed oraz w trakcie wizyty u dentysty. Dbanie o dobre samopoczucie psychiczne może istotnie przyczynić się do pokonania dentofobii.