Czy usuwanie ósemek boli? Ile trwa i czy trzeba?


Zabieg usuwania zęba mądrości, zwanego też ósemką, to jedna z najczęściej wykonywanych w stomatologii procedur chirurgicznych. Wiele osób słyszało różne relacje na temat tego, jak właściwie wygląda zabieg ekstrakcji ósemki. Obawiają się bólu lub długich godzin spędzonych w fotelu dentystycznym. Jak rzeczywiście przebiega proces usuwania ósemek i czy zawsze musimy decydować się na ekstrakcję zęba mądrości?

 

Czym są ósemki?

 

Czym konkretnie jest ósemka, znana też jako ząb mądrości? Który to konkretnie ząb? Ósemki to ostatnie trzonowce w łukach zębowych szczęki i żuchwy. Są wyjątkowe z uwagi na to, że zaczynają się wyrzynać dopiero między 17 a 25 rokiem życia, o wiele później, niż reszta zębów stałych. To właśnie stąd wzięła się potoczna nazwa „ząb mądrości” – ósemki pojawiają się, gdy jesteśmy już dojrzalsi i bardziej doświadczeni, krótko mówiąc: mądrzejsi. Nierzadko podczas ich wyrzynania dochodzi do komplikacji i ósemki wyrastają pod niewłaściwym kątem, wywołując ból i dyskomfort. Wynikać to może choćby z tego, że zwyczajnie nie mamy już na nie miejsca w jamie ustnej – to jedyne zęby stałe bez mlecznych odpowiedników. Z tego powodu o ósemkach najczęściej słyszy się, dopiero gdy przychodzi czas na ich usunięcie. Skąd właściwie wzięły się ósemki? Zęby mądrości to tzw. narządy szczątkowe, czyli takie, które z biegiem ewolucji przestały mieć dla człowieka zastosowanie, a mimo to nie zanikły. Ósemki niegdyś służyły ludziom jako dodatkowa para zębów pozwalająca przeżuwać surowe mięso, dzisiaj jednak już ich nie potrzebujemy. Innym przykładem narządu szczątkowe może być choćby kość ogonowa lub wyrostek robaczkowy.

 

Kiedy należy usuwać ósemki?

 

Czy warto wyrywać ósemki w każdym możliwym przypadku? Wbrew pozorom ósemek nie trzeba usuwać, kiedy tylko zaczną się wyrzynać. Jeśli podczas ich wyrzynania nie dochodzi do żadnych komplikacji, to zabieg ekstrakcji nie będzie konieczny. Jeśli jednak ósemki nie mieszczą się w łuku zębowym, przez co naciskają na pozostałe zęby, wywołując ból i dyskomfort, wyrzynają się pod niewłaściwym kątem bądź są objęte próchnicą, powinniśmy zdecydować się na zabieg usunięcia zębów mądrości. Niektórzy powinni zrobić to już na samym początku wyrzynania się ósemek, jeśli proces ten jest wyjątkowo bolesny i uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. Jakie objawy wywołuje niewłaściwy wyrzynający się ząb ósemka? Ból w okolicach szczęki oraz ból głowy to jedne z najczęściej wymienianych przez pacjentów objawy nieprawidłowo wyrastającej ósemki. Nie należy lekceważyć tej dolegliwości, gdyż może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Jeśli mimo normalnego wyrznięcia się zęba boli nas i zauważamy narastającą próchnicę, to również powinniśmy umówić u stomatologa zabieg ekstrakcji ósemki. Najważniejsza jest konsultacja z lekarzem profesjonalistą – jeśli tylko zauważymy problem wynikający z pojawienia się ósemek, powinniśmy poprosić dentystę o radę. On najlepiej będzie wiedział, czy usunięcie zęba jest konieczne. 

 

Jak wygląda zabieg usuwania ósemki?

 

Chociaż wokół tej procedury krąży wiele miejskich legend, to zabieg usunięcia ósemki nie jest ani szczególnie bolesny, ani skomplikowany. Aby do usunięcia mogło w ogóle dojść, lekarz musi najpierw wykonać tomografię komputerową, która pozwoli mu ustalić położenie korzeni zęba i zaplanować proces ekstrakcji. Zabieg usunięcia ósemki trwa zwykle około godziny i przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, nie musimy zatem obawiać się bólu czy dyskomfortu. Po usunięciu zęba rana zębodół jest dokładnie oczyszczany, a rana zszywana. Szwy zwykle są zdejmowane po około tygodniu - maksymalnie 10 dniach po przeprowadzeniu zabiegu. W trakcie gojenia się rany musimy zrezygnować z alkoholu i papierosów, warto też unikać w diecie zbyt twardych pokarmów. Jeśli podczas gojenia po operacji wystąpi obrzęk, nie obawiajmy się, nie jest to oznaka komplikacji: obrzęk po zabiegu jest jak najbardziej normalny i można go łatwo złagodzić zimnymi okładami.