Czy stomatolog może wystawić zwolnienie lekarskie?


Ból zęba potrafi znacząco uprzykrzyć życie i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Zdarzają się sytuacje, kiedy powrót do pracy po wizycie w gabinecie jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Spuchnięte dziąsło czy bolący ząb sprawiają problemy z jedzeniem czy mówieniem, powodują dyskomfort bądź w pełni uniemożliwiają wykonywanie określonych obowiązków. Co zrobić, gdy ból zęba lub stan pozabiegowy nie pozwala nam na powrót do pracy?

 

Czy stomatolog może wystawić L4?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stomatolog może wystawić pacjentowi L4, jeśli uzna, że jego stan zdrowia uniemożliwia mu podjęcie pracy lub kontynuowanie już wykonywanej pracy. W Polsce lekarz dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie tylko na okres do 3 dni roboczych. W przypadku dłuższego czasu niezdolności do pracy, pacjent musi udać się do lekarza medycyny pracy lub lekarza rodzinnego, którzy posiadają uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich na dłuższy okres.

 

Czy każdy stomatolog może wystawić zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione przez posiadającego uprawnienia do wystawiania takich zwolnień stomatologa. Łódź, Warszawa, Kraków czy dowolne duże miasto w Polsce oferuje zarówno wizyty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie.  Bez względu na to, czy udajemy się do placówki publicznej czy do prywatnego gabinetu dentystycznego, możemy oczekiwać, że stomatolog wystawi nam zwolnienie lekarskie, jeśli uzna to za konieczne z powodu stanu zdrowia pacjenta. Pamiętajmy jednak że wszystko zależy od tego, czy wystawca zwolnień (dentysta lub stomatolog) ma zawartą umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W przeciwnym wypadku nawet wystawienie L4 na odpowiednim druku nie będzie respektowane. Jeśli wiemy, że planowany zabieg stomatologiczny będzie wymagał kilkudniowej rekonwalescencji i uniemożliwi szybki powrót do pracy (jak np. w przypadku ekstrakcji „ósemki” czy leczenia kanałowego), dobrze jest wcześniej zaczerpnąć informacji, czy stomatolog, do którego się wybieramy, posiada uprawnienia do wystawiania L4.

 

Czy stomatolog może wystawić L4 przy każdej wizycie?

Absolutnie nie. Poza czasem, na jaki dentysta może wystawić nam L4 (maksymalnie 3 dni), prawnie uregulowane są także sytuacje, kiedy może to zrobić. Lekarz dentysta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego tylko w konkretnych przypadkach – zawsze wtedy, gdy istnieją ku temu przesłanki. O ile bowiem zasadne jest wystawienie L4 po ekstrakcji zęba czy leczeniu kanałowym, tak w przypadku zabiegu wybielania, piaskowania czy innych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej bądź higienizacji nie jest to koniecznością. Pamiętajmy też, że dłuższe zwolnienie może być wystawione wyłącznie przez lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny pracy.

 

Kiedy warto poprosić stomatologa o wystawienie zwolnienia?

Istnieje wiele schorzeń zębów, które mogą powodować silny ból i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie lub pracę. Silny ból towarzyszy np. zapaleniu miazgi zęba. Uciążliwa będzie także choroba przyzębia, która utrudnia jedzenie i mówienie. Wielu dorosłych zwraca się do stomatologa z problemem wyrastających „ósemek”. Zdarza się, że rosną one niewłaściwie i konieczna jest ich ekstrakcja, wykonywana w gabinecie doświadczonego dentysty. Łódź i inne duże miasta oferują opiekę dentystyczną w zasadzie przez całą dobę. Nie znaczy to jednak, że po usunięciu zęba wieczorem, kolejnego dnia będziemy czuć się na tyle dobrze, by bez zakłóceń wykonywać swoją pracę. Jeśli chcemy uniknąć zwolnienia, zabiegi ekstrakcji lub kanałowego leczenia warto zaplanować na piątek, by pozostawić sobie weekend na odpoczynek i rekonwalescencję. Każde schorzenie zębów może powodować ból i utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego w przypadku silnych dolegliwości należy zawsze skonsultować się ze stomatologiem i w razie konieczności – skorzystać z możliwości zwolnienia.