Czego nie robić po leczeniu kanałowym zębów?


Będąc przed lub w trakcie leczenia kanałowego pod mikroskopem zapewne zastanawiasz się, z czym wiąże się ten zabieg. Na czym polega? Czy jest bolesny? Czy musisz się przygotować na jakieś wyrzeczenia po zakończonym leczeniu? Wszystkie ważne informacje znajdziesz poniżej.

 

Żyjemy w czasach, w których odpowiednia prezencja jest czymś bardzo ważnym - czy to w pracy, czy w sytuacjach typowo prywatnych. Nasz uśmiech, a co za tym idzie wygląd naszych zębów, jest najważniejszą składową dobrej prezencji. W celu utrzymania ich w dobrym stanie należy odwiedzać dentystę, nie tylko w awaryjnej sytuacji, kiedy już cierpimy z powodu bólu zęba, ale wybierać się do niego na regularną kontrolę. Jednak, z różnych powodów, nie zawsze tak jest, co prowadzić może do poważnych zaniedbań w stanie naszego uzębienia. W przypadkach , kiedy np. ubytki próchnicowe są już bardzo głębokie lub gdy lekarz stwierdzi martwicę lub zapalenie miazgi zęba, konieczne okaże się leczenie kanałowe zębów. Taki rodzaj leczenia często kojarzy się z bardzo długim i bolesnym procesem. Nic bardziej mylnego! Nauka w tej dziedzinie poszła na tyle do przodu, że dziś cały proces leczenia najczęściej jest bezbolesny, przez stosowanie znieczulenia, a narzędzia do endodoncji mikroskopowej są dziś wyjątkowo precyzyjne.

 

Czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe inaczej nazywane endodoncją polega najczęściej na usunięciu nieodwracalnie zniszczonej miazgi z naszego zęba.  W tym celu endodonta pracując przy pomocy mikroskopu otwiera ząb, aby dostać się do zakażonej bakteriami miazgi, usuwa ją i oczyszcza kanały w zębie. Podczas leczenia kanałowego zębów lekarz musi zadbać, aby bakterie z zakażonego zęba nie przedostały się dalej do jamy ustnej powodując kolejnego zakażenia. Do tego celu używa koferdamu, czyli kawałku gumy wokół chorego zęba. Następnym krokiem endodoncji mikroskopowej jest odbudowa tkanek zęba zniszczonych przez próchnicę i opracowanie kanałów, które jest bardzo poważnym zabiegiem wymagającym dokładnego ich zbadania. W zależności od tego na którym zębie wykonywany jest zabieg, może on mieć od jednego, aż po pięć kanałów. Niektóre z nich przez swój kształt mogą przysporzyć lekarzowi wiele pracy. Po ich oczyszczeniu endodonta dokładnie je osusza i wypełnia tak, aby nie pozostały w nim pęcherzyki powietrza. Ostatnim etapem leczenia kanałowego zębów jest odbudowa korony. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest zachowanie zęba, który w innym przypadku musiałby zostać całkowicie usunięty. Cały zabieg może zostać przeprowadzony już podczas jednej wizyty, choć w pewnych wypadkach wymagać będzie kolejnych. Wpływ na to mają np. ilość kanałów zęba i występowanie stanu zapalnego.

 

Czego nie robić po leczeniu kanałowym zębów?

Po zakończonym leczeniu kanałowym pod mikroskopem, nie ma jakichś szczególnych zaleceń, ani przeciwwskazań dla pacjenta. Jednak na pewno warto zrezygnować tuż po zabiegu ze spożywania posiłków twardych i wymagających intensywnego żucia. Po zabiegu możesz odczuwać pewną nadwrażliwość w leczonym zębie, która powinna w krótkim czasie minąć.

Aby uniknąć przyszłych problemów z utrzymaniem uzębienia w dobrym stanie, należy regularnie odbywać wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.